Ekipi i Kosovës në xhudo është duke lënë Japoninë apo më saktë kryeqytetin Tokio për t’u nisur drejt atdheut.

Kosova kori sukses të madh në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, duke arritur t’i fitojë dy medalje të arta.

Distria Krasniqi në kategorinë deri në 47 kilogramë dhe Nora Gjakova deri 57 kilogramë e bënë krenare Kosovën në Japoni.

Tani, ekipi i xhudos është nisur nga Tokio për në Kosovë dhe pritet të arrij dikur në orët e vona të ditës së sotme.

Është faqja zyrtare e Komitetit Olimpik të Kosovës, e cila ka njoftuar nisjen e ekipit të xhudos me anë të disa videove të postuara.