5.6 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Ekspertët e bombave të njësisë speciale nesër protestojnë për pakënaqësitë

Ekspertët e bombave të njësisë speciale ‘BOMB SQUAD’ (NJTME), për shkak të pakënaqësive dhe diskriminimit  me shtesat e rrezikshmërisë paralajmërojnë protestë në ditët në vijim.

Njësia ‘’BOMB SQUAD’ (NJTME) është njësi elitare e cila operon në kuadër te njësive speciale te Policisë se Kosovës.

Detyrat primare të saj janë reagimi ne kërcënimet me bomba, zbulimi, çmontimi i gjitha llojeve të bombave, mjeteve eksplozive si dhe materieve të rrezikshme të cilat kanë prapavijë kriminale-terroriste.

Po ashtu specialistët e kësaj njësie  bëjnë ekspertiza të detajuara shkencore për rastet e shpërthimeve dhe gjetjeve të mjeteve eksploduese.

Pjesëtaret e kësaj njësie numri i te cilëve sipas informatave aktualisht është i vogël, janë të trajnuar ne Akademitë më prestigjioze ne botë, certifikimi i tyre si ekspert i kësaj fushe zgjat 5 vite.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...