4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Ekuador: Mijëra ushtarë në aksion për ta dërguar në burg bosin e mafisë

Mijëra ushtarë dhe policë ekuadorianë janë përfshirë në një operacion për ta çuar një udhëheqës famëkeq bande në një burg të sigurisë së lartë.

Jose Adolfo Macias, i njohur si “Fito” akuzohet se ka kërcënuar me vdekje, kandidatin tashmë të vrarë presidencial të Ekuadorit, Fernando Villavicencio.

Vdekja e tij ka tronditur një komb që i ka shpëtuar kryesisht dhunës së bandave të drogës, luftërave të karteleve dhe korrupsionit që ka goditur shumë nga fqinjët e tij. Megjithatë, krimi është rritur në vitet e fundit, i nxitur nga rritja e karteleve kolumbiane dhe meksikane të drogës, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv

Udhëheqësi i bandës Fito ishte mbajtur në burgun 8 në Guayaquil që nga viti 2011 dhe videot e shpërndara nga forcat e sigurisë e tregonin atë të prangosur në të brendshme ndërsa forcat e sigurisë e transferuan atë në një objekt tjetër.

Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso tha se “Fito” ishte transferuar në La Roca, një burg i sigurisë maksimale prej 150 personash që është pjesë e të njëjtit kompleks. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...