15.7 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Ekuador: Persona të armatosur sulmojnë spitalin në përpjekje për të vrarë një adoleshent

Policia në Ekuador ka arrestuar shtatë persona të armatosur që sulmuan një spital në përpjekje për të vrarë një adoleshent që po trajtohej atje.

Anëtarët e bandës morën peng infermierët dhe shkëmbyen zjarr me policinë përpara se të ndaloheshin.

Të gjithë pengjet u liruan dhe askush nuk u lëndua, thanë zyrtarët.

Objektivi i sulmit ishte një 17-vjeçar, i njohur si “Fytyra e pistë”. Ai mendohet të jetë anëtar i bandës rivale, dhe ndodhet në terapi intensive duke u shëruar nga plagët e plumbave.

Personat e armatosur mbajtën peng pesë anëtarë të stafit për më shumë se një orë, tha një punonjës për gazetën lokale El Diario.

Videoja që qarkullon në mediat sociale duket se tregon burra të veshur me kapuç duke mbajtur armë dhe për një kohë të shkurtër e shtyjnë një grua duke bërtitur nëpër një nga dyert e daljes së spitalit përpara se ta tërhiqnin zvarrë në ndërtesë.

Punonjës të tjerë të spitalit në qytetin Chone, në Ekuadorin perëndimor, thanë se ishin mbyllur në dhoma ndërsa personat e armatosur thyen dyert në kërkim të adoleshentit.

“Ata nuk e dinin strukturën e spitalit, me sa duket, dhe kjo është arsyeja pse këta kriminelë brodhën në të gjithë spitalin,” tha Homero Andrade, i cili përfaqëson punonjësit në spital, për El Diario.

“Falë Zotit dhe policisë ne jemi ende këtu për të treguar historinë,” tha Andrade.

Presidenti i Ekuadorit, Guillermo Lasso, falënderoi gjithashtu policinë, duke thënë se ndërhyrja e tyre ka shpëtuar jetë, shkruan BBC.

Presidenti ndau pamjet në Twitter që tregonin oficerë të armatosur të gatshëm për të hyrë në ndërtesë përpara arrestimeve./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...