9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Evakuohet fabrika e P&G pasi stafi është marrë peng në Stamboll

Një burrë ka marrë peng disa persona në një fabrikë të Proctor & Gamble (P&G) jashtë Stambollit, sipas raportimeve të mediave turke.

Shtatë persona janë duke u mbajtur në fabrikën në Gebze, ndërsa pjesa tjetër e punonjësve janë liruar, tha një përfaqësues i sindikatës për fabrikën.

Policia raportohet se po negocion me pengmarrësin e dyshuar.

Në një deklaratë, P&G tha se siguria dhe siguria e punonjësve të saj ishte “përparësia numër një”.

“Ne kemi evakuuar objektin tonë të prodhimit në Gebze, Turqi dhe po punojmë me autoritetet lokale dhe policinë,” shtoi ai.

Oficerët e policisë rrethuan hyrjen në fabrikën e firmës amerikane dhe stafi mjekësor u dërgua në vendngjarje.

Një foto është shfaqur në rrjetet sociale që tregon pengmarrësin me tela dhe ndoshta eksploziv të ngjitur në gjoks. Ai duket se mban një armë dore.

Mediat lokale thonë se një flamur palestinez është pikturuar në hyrje të ndërtesës me një tabelë që thotë “dyert do të jenë të hapura për Gazën”.

İsmet Zihni, gruaja e të cilit punon në fabrikë, tha për agjencinë e lajmeve DHA se i dërgoi atij një mesazh duke thënë se ishte marrë peng.

Megjithatë, ai shtoi se nuk e di “nëse ishte ajo apo dikush tjetër”, shkruan BBC./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...