6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

F1, Melbourne: Lewis Hamilton starton i pari në “Çmimin e Madh të Australisë”. Gara nesër në ora 06:10 min

Lewis Hamilton do të niset nga vija e parë e startit në garën për “Çmimin e Madh të Australisë” në Melbourne. Piloti britanik me makinën Mercedes ka dhënë kohën më të shpejtë në pistën “Albert Park” prej 1:20.486 sekonda, në ndalesën e parë të stinorit 2019 në Kampionatin Botërorë të Formula 1.

Pas Hamilton, do ta shohim pilotin tjetër të Mercedes, finlandezin Valtteri Bottas i cili ishte më i ngadaltë në xhiron “finale” për +0.112 sekonda.

Prapa dy makinave të Mercedes që ka dominuar në prova të lira dhe zyrtare, reshtohet Ferrari me Sebastian Vettel i cili ka zhgënjyer në kualifikime dhe do të niset i treti.

Detajet e provave kualifikuese më posht:

https://www.youtube.com/watch?v=kMbxRkymoaY

Lewis Hamilton regjistron 6-të pole position reshtë dhe 8-të në pistën e Melbourne, ndërsa në përgjithësi ka 84. “pozita startuese” në karrierë.

Çmimi i Madh i Australisë në program është ditën e dielë në ora 06:10

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...