13.7 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Federata botërore e hendbollit: Gara “IHF Trophy Intercontinental” do të organizohet në Prishtinë

Garat e “IHF Trophy Intercontinental” organizohen prej 10 deri më 14 prill, ku marrin pjesë grupmoshat 19 dhe 21 vjeqare. Fituesit e turneve kontinentale të IHF Trophy, nga viti i kaluar e kanë mundësinë që të marrin pjesë në fazën interkontinentale.

Kosova, në tetor të viti që lam pas, në të dy këto kategori arritë të dalë e para dhe kështu ka siguruar vend në garat interkontinentale. Kjo edhe ishte arsyeja që IHF, ia besoj FHK organizimin e kësaj faze të garave.

Në këtë turne nga Afrika, merr pjesë Nigeria, me dy grupmosha, ndërsa nga Azia, Taipeni Kinez. Amerika e Veriut dhe Karaibeve, tek të rinjtë do të garojë Kanadaja, ndërsa tek juniorët SHBA-ja. Prej Oqeanisë, do të jetë Zelanda e Re, tek të rinjtë, ndërsa Australia, tek juniorët. Prej Amerikës së Jugut dhe asaj Qendrore do të garojë Paraguaji me të dy grupmoshat.

Fituesi i grupmoshës së juniorëve në IHF Intercontinental Trophy, do të kualifikohet drejtëpërdrejtë në botërorin 2019 të juniorëve U-21, që mbahet në Spanjë në korrik,të këti viti.Njeshi.com

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...