23.8 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Fëmijët që hanë mëngjes mësojnë më mirë

Një mëngjes i mirë është i rëndësishëm jo vetëm për të rriturit, por edhe për fëmijët.

Studimet thonë se ky vakt nuk duhet humbur nga fëmijët. Hulumtues nga Universiteti i Cardiff thonë se vakti i mëngjesit përmirëson aftësitë e kujtesës, nivelin e dëgjimit dhe aftësisë e kapjes së mësimet që në orën e mësimit.

Mëngjesi i fëmijës tuaj mund të filloj me thelbin e mëngjesit, qumështin. Nëse fëmijës i pëlqen kosi mund ta konsumojë edhe ate, por mos i shtoni sheqer sepse fëmijët duhet të mësohen edhe me shijet që nuk janë të ëmba, këshillon gastroenerologia docente në Universitetin Campus Biomedico, Luca Piretta. Përveç qumështit, vakti i mëngjesit është mirë të përmbajë edhe frutat dhe lëngjet.

“Zgjedhja e reçelëve është shumë mirë por mos harroni të konsumoni frutat, ose lëngjet e tyre” thotë gastroenerologia Luca Piretta. Vetëm një familje në katër e dinë se mëngjesi duhet të japë 25% e kalorive të ditës./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...