20 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Fermeri palestinez zbulon mozaikun bizantin që daton nga shekulli i pestë

Një mozaik i zbukuruar bizantin i dyshemesë që mendohet se daton nga shekulli i 5-të deri në shekullin e 7-të pas Krishtit është zbuluar rastësisht nga një fermer palestinez në Gaza.

Trotuari përfshin disa panele që përshkruajnë zogj, kafshë dhe karakteristika të tjera të jetës shoqërore.

Salman al-Nabahin e zbuloi atë gjashtë muaj më parë, derisa punonte në kopshtin e tij të ullirit në kampin e refugjatëve Bureij, rreth gjysmë milje nga kufiri me Izraelin.

Ai ishte duke punuar me djalin e tij kur zbuluan se disa pemë nuk kishin zënë rrënjë siç duhet.

Të dy filluan të gërmojnë, përpara se sëpata e djalit të tij të godiste diçka të fortë dhe të panjohur në pamje, të cilën fermeri më vonë do ta përshkruante si një ‘thesar’ që ‘i përket çdo palestinezi’.

“Kërkoja në internet… Mësuam se ishte mozaik që i përkiste epokës bizantine. Unë e shoh atë si një thesar, më të shtrenjtë se një thesar. Nuk është personale, i përket çdo palestinezi”, tha al-Nabahin.

Sipas ekspertëve, dyshemetë e mozaikut me ngjyra të ndezura datojnë midis shekujve 5 dhe 7 pas Krishtit dhe përfshijnë 17 fotografi të kafshëve dhe zogjve.

“Zbulimi arkeologjik është ende në fazat e hershme dhe ne presim të dimë më shumë për sekretet dhe vlerat e qytetërimit”, tha Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve e Palestinës.

Ministria shtoi se po punonte me ekspertë dhe shkencëtarë ndërkombëtarë nga Shkolla Franceze e Kërkimeve Biblike dhe Arkeologjike në Jerusalem, shkruan Dailymail, përcjell Klankosova.tv

“Këto janë dyshemetë më të bukura të mozaikut të zbuluara në Gaza, si për sa i përket cilësisë së paraqitjes grafike ashtu edhe kompleksitetit të gjeometrisë”, tha René Elter, nga shkolla arkeologjike.

“Kurrë nuk janë zbuluar dyshemetë me mozaik të kësaj finese, kjo saktësi në grafikë dhe pasuri e ngjyrave në Rripin e Gazës”.

Gaza është e pasur me antika, duke qenë një pikë e rëndësishme tregtare për qytetërimet që datojnë që nga egjiptianët e lashtë dhe filistinët e përshkruar në Bibël, deri në Perandorinë Romake dhe kryqëzatat.

Vitet e fundit janë bërë disa zbulime. Megjithatë, për shkak të mungesës së fondeve dhe profesionistëve përkatës, Gaza zakonisht ka ftuar grupe ndërkombëtare për të ndihmuar në procesin e gërmimit dhe ruajtjes.

   

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...