4.7 C
Pec
E martë, 28 Nëntor, 2023

FFK, i vetmi organ legjitim i futbollit në Kosovë

Pas informacioneve të publikuara se Serbia, do të organizon zgjedhjet e të ashtuquajturës Federatë Serbe të Futbollit për Kosovë, Federata e Futbollit të Kosovës ka reaguar duke i cilësuar këto zgjedhje ilegale dhe si të tilla të dëmshme për fudbollit dhe nuk do të kenë as një efekt juridik. Ky veprim do të dëmtoj përpjekjet e FFK-së, për integrim të komunitetit serb në futbollin e Kosovës.

Futbolli i Kosovës, është ndarë nga ai i Serbisë në vitin 1991, ndërsa shpallja e pavarsisë së Kosovës në vitin 2008, vulosi këtë vendim që më pas pasoj me anëtarsim të FFK-s në UEFA dhe FIFA.

Çdo tendencë e rrezikimit të mbarvajtjes së aktiviteteve të futbollit kosovar do të hasë në reagim të ashpër të FFK- s dhe organeve shtetërore të Kosovës, është thenë në reagimin e federatës së futbollit tonë në paralajmërimin e organizimin e zgjedhjeve të ashtuquajturës Federatë Serbe e Futbollit për Kosovë

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...