0.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Fico arrin marrëveshje koalicioni pas fitores në zgjedhje

Ish-kryeministri i Sllovakisë, Roberto Fico, ka arritur marrëveshje me partitë e qendrës së majtë dhe partitë nacionalistë për të formuar Qeverinë e re, e cila pritet të zvogëlojë mbështetjen për Ukrainën.

Fico, partia e të cilit Drejtimi Social Sllovak (SMER) që fitoi zgjedhjet më 30 shtator, është zotuar se do të ndalë ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe ka kritikuar sanksionet ndaj Rusisë. Qeveria e tij e re pritet të marrë detyrën para samitit të Bashkimit Evropian që do të mbahet më 26-27 tetor, ku Ukraina do të jetë në krye të agjendës.

Qeveria e udhëhequr nga Fico pritet ta afrojë Sllovakinë me Hungarinë, në një kohë kur Bashkimi Evropian dhe shtetet e tjera perëndimore po tentojnë të mbajnë unitetin sa i përket mbështetjes për Ukrainën.

SMER dhe partia e qendrës së majtë Hlas (Zëri) dhe nacionalistët e SNS-së nënshkruan një memorandum për formimin e koalicionit qeverisës. Këto parti u zotuan më 11 tetor se do të vazhdojnë të mbajnë qëndrimet themelore të shtetit sa i përket politikës së jashtme, pasi Sllovakia është anëtare e NATO-s dhe BE-së./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...