13.7 C
Pec
E martë, 27 Shkurt, 2024

Filip Riker, pirtet të emërohet në pozitën e ndihmëssekretarit shtetror amerikan për Europë dhe Euroazi.

Filip Riker, është diplomat amerikan i njohur në Kosovë, pasi që në vitin1999, ishte përfaqësues për media i emisari amerikan Kristofrer Hill, në bisedimet rreth Kosovës, që u mbajtën në Rambuje.

Ai vlerësohet si njohës i mirë i rrethanave në Ballkan, pasi që nga viti 2008 deri në vitin 2011, ka qenë ambasador i SHBA-ve, në Maqedoni, dhe nga viti 2011 deri në vitin 2013 ka mbështetë punën e sekretarit shtetërorë amerikan për Europë dhe Euroazi, Riker, deri tani ishte në Komandën Europiane, të SHBA-së në Shtutgard që nga vitit 2017.

Ai gjatë karierës së tij ka ndikuar shumë në përafrimin e raporteve në mes SHBA-ve dhe Greqisë, ndërsa në këtë detyrë vie për të ndihmuar në normalizimin e raporteve në mes Kosovës dhe Serbisë, pastaj të ndihmoj procesin e anëtarësimit të Shqipërisë, në BE, dhe konsolidimin e politikës amerikane ne rajonin e Lindjes së afrëme dhe Mesdheut. Riker pritet të marr detyrën muajin e ardhshëm

Ai, cilësohet si njëri nga ata diplomat që me përkushtim realizon detyrat e veta. Në këtë derjtim pritet të ndikoj në rrallë të parë në normalizimin e raporteve në mes Kosovës dhe Serbisë, që duket të jetë prioritet i tij në detyrën e re ku do të zëvendësoj Ves Miçelin.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...