16.9 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Flet për herë të parë i dyshuari që plagosi kryeministrin sllovak – tregon arsyen pse e qëlloi me armë zjarri Ficon

Robert Fico është qëlluar pesë herë me armë zjarri në qytetin e Handlovas. Kryeministri sllovak po lufton me jetën pas atentatit që dyshohet se e kreu shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula.

Tashmë është publikuar videoja e marrjes në pyetje të njeriut që dyshohet se qëlloi pesë herë në drejtim të kreut të qeverisë së Sllovakisë.

Ai ka treguar edhe motivet e para që e shtyn të kryen atentat ndaj 69-vjeçarit. Shkrimtari tha se e “bëra këtë sepse nuk isha dakord me politikat e qeverisë së tij”.

“Robert, hajde këtu!”, mësohet të jetë shprehur 71 vjeçari para se ta plagoste kryeministrin. Cintula është themelues i Klubit Letrar Duha dhe anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovakë.

Ndryshe, Handlova ndodhet rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit sllovak Bratislavë. Robert Fico u qëllua me armë zjarri para Shtëpisë së Kulturës, ku kishte ardhur për të takuar mbështetësit. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...