13.6 C
Pec
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Forcat ukrainase bëjnë përparime në Donetsk dhe Zaporizhia

Instituti për Studimin e Luftës i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në një vlerësim që ka publikuar të dielën, thekson se forcat ukrainase po bëjnë përparime në Donetsk dhe Zaporizhia.

Forcat ukrainase kryen sulme lokale tokësore dhe thuhet se bënë arritje të kufizuara taktike në rajonin perëndimor të Donetskut dhe në rajonin lindor të Zaporizhia.

“Forcat ukrainase vazhduan të synojnë zonat e vijës së parë dhe të pasme në Ukrainën jugore. Burimet ruse pohuan se mbrojtja ajrore ruse kapi raketat ukrainase që synonin Berdyansk dhe Melitopol më 3 qershor. Burimet ruse pohuan gjithashtu se forcat ukrainase goditën zona të tjera në Zaporizhia Oblast më 4 qershor: afër Melitopol, në verilindje të Melitopol pranë Chernihivka, dhe pranë vijës së frontit pranë Verbove dhe Polohy”. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...