4.3 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Formohet Instituti për adresimin e krimeve të kryera nga Serbia, Atdhe Hetemi emërohet drejtor

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e sotme të Qeverisë, ka bërë të ditur se po jetësohet instituti që do të adresojë krimet e kryera nga Serbia gjatë luftës në vitet 1998-1999.

Kurti ka shtuar se qeveria është e përkushtuar për të vërtetën, të drejtën për të ditur dhe drejtësinë si parakushte për paqen e qëndrueshme.

“Vazhdon angazhimi ynë për adresimin e të gjitha krimeve të kryera gjatë luftës. Sot u bë edhe një hap në këtë drejtim për institucionalizimin, mbrojtjen dhe ruajtjen e kujtesës kolektive që do të na shërbej neve dhe brezave pas nesh. Po jetësojmë institutin që do të adresojë krimet e Serbisë në luftën 1998-1999”, ka thënë Kurti.

Kryeministri ka treguar se ka emëruar edhe Atdhe Hetemin si drejtor ekzekutiv i këtij instituti.

“Atdhe Hetemi është ligjërues në departamentin e shkencave politike në UP ka përfunduar doktoratën në universitetin e Gent-it në Belgjikë”, tha Kurti.

Ai shtoi se gjatë këtij viti janë bërë gërmime vlerësuese në 11 lokacione për gjetjen e të zhdukurve.

“Në 5 prej tyre kanë rezultuar me gjetjen dhe zhvarrosjen e së paku 6 viktimave të luftës”, ka thënë Kurti.

Kryeministri ka shtuar se kriminelët e luftës duhet nxjerrë para drejtësisë dhe  Serbia duhet mbajtur përgjegjëse për krimet e kryera në Kosovë.

“Ato nuk parashkruhen andaj nuk mund të ketë amnisti për krimet e kryera nga okupatori e agresori serb gjatë luftës në Kosovë”, tha Kurti. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...