27.8 C
Pec
E enjte, 25 Korrik, 2024

Forumi i parë i Biznesit Kosovë – Portugali, Gërvalla fton bizneset portugeze të investojnë në Kosovë

Tre memorandum bashkëpunime janë nënshkruar të mërkurën në kuadër të Forumit të Parë të Biznesit Kosovë-Portugali. Memorandumi parë ka qenë ndërmjet Odës Ekonomike të Kosovës dhe Asociacionit të Bizneseve të Minho-s, Memorandumi i Bashkëpunimi ndërmjet Rrjetit Ndërkombëtar të Dhomave të Tregtisë Portugeze (RCCPM) dhe Odës Ekonomike të Kosovës si dhe Memorandumi i Bashkëpunimit ndërmjet Studimeve Ekzekutive ISCTE dhe Universitetit për Biznes dhe Teknologji (UBT).

Aty u tha se sistemi i taksave dhe burimet natyrore, e bëjnë Kosovën një ambient të përshtatshëm për investime.

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se Kosova ka potencial shumë të mirë për investime në sektorin agro-kulturë. Për këtë ka ftuar bizneset portugeze që të vijnë dhe të investojnë në Kosovë.

“Dy vendet tona kanë bërë progres të jashtëzakonshme  viteve të fundit. Kosova është vendosur si një partner i besueshëm në rajon, veçanërisht përmes përpjekjeve të saj në sundimi i ligjit, transparenca dhe qeverisja e mirë. Këto përparime kanë qenë ndërkombëtarisht te njohur, me Kosovën që renditet si një nga shtetet demokratike me përparimin më të shpejtë botëror”

“Në vitin 2023, Kosova shënoi një rritje ekonomike mbresëlënëse prej 3.5%, që i atribuohet kushteve të qëndrueshme makroekonomike dhe rritjes së eksporteve. GDP-ja jonë u rrit nga 8.9 miliardë euro në 2022 në 9.7 miliardë euro në 2023 dhe parashikohet të arrijë në 10.5 miliardë euro deri në vitin 2025. Inflacioni u ul nga 11.6% në 2022 në 4.9% në 2023 dhe pritet të bjerë më tej në 3.5% në 2024, duke krijuar një ekonomi të qëndrueshme mjedis tërheqës për investitorët”, ka thënë Gërvalla.

Gërvalla ka thënë se Kosova ka potencial të madh për investime në sektorin e bujqësisë.

“Kosova ofron investime të shumta atraktive mundësi në sektorë të ndryshëm. Të Sektori i turizmit, tashmë i rëndësishëm në Portugali, ofron potencial të madh të rritjes në Kosovë. Peizazhet tona piktoreske dhe kultura e pasur krijojnë mundësi unike për projekte turistike që mund të përfitojnë të dy vendet. Bujqësia është një tjetër fushë premtuese. Në Portugalia, bujqësia kontribuon me 2.1 për qind në PBB dhe punëson 6 për qind të popullsisë aktive. Kosova ka potencial të madh për investime në sektori i bujqësisë, veçanërisht në kultivimi i drithërave, frutave, perimeve dhe prodhimin e verës”, deklaroi Gërvalla.

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se në nivelin parlamentar, janë vendosur themelet e një miqësie ndërmjet Kosovës dhe Portugalisë.

“Kjo hap një kapitull të ri për Kosovën dhe Portugalinë. Në nivelin parlamentar ne vetëm kemi vendosur themelet e një miqësie parlamentare mes Kosovës dhe Portugalisë. Kjo është një testament i marrëdhënieve tona të shkëlqyeshme që do të forcohen edhe më shumë me këtë partneritet. Kosova ofron një partneritet të shkëlqyeshëm në shumë sfera të ndryshme. Sistemi i taksave dhe burimet natyrore e bëjnë Kosovën një ambient të përshtatshëm për investime. Kjo do të ofrë edhe një mundësi edhe për turizmin edhe infrastrukturën e turizmit. Ne ofrojmë një ekspertizë në turizëm me mikpritje dhe hoteleri dhe shpresojmë që kjo të shkëmbehej mes nesh”, u shpreh ai.

Nënkryetari i Kuvendit të Portugalisë, Marcos Perestrello, tha se shtetit i tij është ndër të parët që e ka njohur Pavarësinë e Kosovës. Andaj, mbështetja ka thënë se për Kosovën do të vazhdojë edhe në të ardhmen.

“Portugezet janë popull që janë të vendosur në gjithë botën, ne mbulojmë katër qoshet e botës por akoma nuk jemi në këtë pjesë të Evropës dhe në Ballkan. Lufta në Kosovë e sjelli kontingjentin e ushtrisë portugezë këtu në këtë vend, një forcë paqeruajtëse që luftuan për këtë vend. Ky ishte fillimi për një miqësi mes këtyre vendeve dhe Portugalia ishte nga vendet e para që e njohu Kosovën. Që nga atëherë është rritur një mbështetje e madhe për integrimet euroatlantike. Plagët që morëm nga lufta na kanë bërë neve më të fort dhe këto plagë na kanë bërë që të bashkohemi, kjo është arsyeja pse jemi mbledhur këtu”, ka thënë ai.

E kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, këtë ngjarje e konsideroi këtë ngjarje tejet të rëndësishme për të dyja vendet.

“Kjo ngjarje sot shënon një moment të rëndësishëm pasi për herë të parë mirëpresim një delegacion të madh. Jam i gëzuar që sot do të nënshkruajmë dy marrëveshje të mirëkuptimit pasi kjo na ofron një mundësi për të zgjeruar rrjetin tonë të partneritetit. Prania juaj këtu tregon interes të ndërsjellë që se bashku të zbulojmë rrugë të reja të bashkëpunimit ekonomik më përforcimin e dy vendeve tona”, u shpreh Rafuna.

Gonçalo Terrenas, anëtar i Bordit të Rrjetit Ndërkombëtar të Dhomave të Tregtisë Portugeze, tha se Kosova është një pik strategjike për organizatën e tyre. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...