15.1 C
Pec
E diel, 4 Qershor, 2023

Franca përballet me ditën e 10-të të protestave, ndërsa Macron qëndron i palëkundur për reformën e pensioneve

Franca po përgatitet për një ditë tjetër protestash këtë të martë me presidentin Emmanuel Macron që mbetet i vendosur ndaj planit të diskutueshëm të reformës së pensioneve që ka shkaktuar trazira në të gjithë vendin.

Dita e sotme e aksioneve nga sindikatat është mobilizimi i dhjetë i tillë që nga mesi i janarit kur nisën protestat kundër ligjit, që përfshin rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Dita e fundit e tillë e grevave dhe protestave të enjten pa përleshjet më të dhunshme deri më tani midis protestuesve dhe forcave të sigurisë, ndërsa tensionet shpërthyen në beteja të forta në rrugët e Parisit.

Gati dy javë pasi Macron i futi reformat në proces duke përdorur një dispozitë të veçantë duke anashkaluar çdo votë, sindikatat janë zotuar të mos pushojnë në protestat masive për ta bërë qeverinë të tërhiqet.

Ndërkohë një vizitë shtetërore në Francë nga Mbreti Charles III i Britanisë, e cila duhej të fillonte të dielën, u shty për shkak të trazirave.

Të hënën, punonjësit në muzeun e Luvrit në Paris bllokuan hyrjet dhe zhvilluan demonstrata paqësore jashtë piramidës së xhamit. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...