18.2 C
Pec
E hënë, 25 Shtator, 2023

Franca pranon bashkëpunimin me Italinë për emigrantët

Franca pranoi të premten të punojë me Italinë për të marrë mbështetjen e Bashkimit Evropian për të frenuar valën e emigrantëve që vërshojnë ishullin Lampedusa.

Pothuajse 7 mijë emigrantë mbërritën në ishullin italian të Lampedusas këtë javë, më shumë se sa ka banorë të ishullit.

Emigrantët transportohen gradualisht në Siçili me anije dhe aeroplan. Sot në qendrën e pritjes ishin 3800.

“Dua t’u them miqve tanë italianë sinqerisht se besoj se është përgjegjësi e Bashkimit Evropian, i gjithë Bashkimit Evropian, të qëndrojë pranë Italisë”, ka thënë presidenti francez Emmanuel Macron./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...