22 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

“Fuqizimin e qytetarëve”, Asociacioni nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me USAID

Asociacioni i Komunave të Kosovës dhe USAID(Projekti Kontrata Sociale) kanë nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për projektin “Promovimi i Procesit të Buxhetimit Pjesëmarrës në Komunat e Kosovës”.

Përmes një njofitmi për media, AKK-ja ka bërë me dije se ky projekt ka për qëllim fuqizimin e qytetarëve duke i përfshirë drejtpërdrejt në vendimet e tyre mbi mënyrën se si shpërndahen dhe shpenzohen fondet publike.

Kjo qasje pjesëmarrëse synon të rrisë efektivitetin dhe përgjegjshmërinë e qeverive lokale, duke siguruar që vendimet buxhetore të pasqyrojnë nevojat dhe prioritetet aktuale të komuniteteve që ato shërbejnë.

“Projekti që është nënshkruar nga Drejtori Ekzekutiv i AKK-së z.Sazan Ibrahimi synon të forcojë qeverisjen demokratike dhe përfshirjen e qytetarëve në Komunat e Kosovës përmes buxhetimit pjesëmarrës e cila synohet të arrihet duke organizuar punëtori me Kolegiumet e Asociacionit të Komunave të Kosovës për të adresuar buxhetin, financat, transparencën dhe çështjet ligjore si dhe duke organizuar takime pasuese për të shqyrtuar mësimet e nxjerra dhe për të standardizuar proceset e pjesëmarrjes publike. Kjo qasje pjesëmarrëse synon të rrisë efektivitetin dhe përgjegjshmërinë e qeverive lokale, duke siguruar që vendimet buxhetore të pasqyrojnë nevojat dhe prioritetet aktuale të komuniteteve që ato shërbejnë”, është thënë në njoftimin e AKK-së./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...