-0.3 C
Pec
E premte, 8 Dhjetor, 2023

“Gazës po i mbaron uji dhe Gazës po i mbaron jeta”, thotë kreu i agjencisë së ndihmës së OKB-së

Philippe Lazzarini, komisioneri i përgjithshëm i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmë dhe Punë, ka folur për situatën e rëndë në Rripin e Gazës të dielën, duke theksuar krizën kritike humanitare.

Lazzarini theksoi se Gazës po i mbaron me shpejtësi uji dhe energjia elektrike dhe popullsia përballet me mungesa të mëdha ushqimore dhe ilaçesh, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Gaza ‘po mbytet’ dhe duket se bota tani e ka humbur humanitetin e saj. Nëse shikojmë çështjen e ujit – të gjithë e dimë se uji është jetë – Gazës po i mbaron uji dhe Gazës po i mbaron jeta”, tha Lazzarini.

Ai përshkroi një katastrofë të paprecedentë humanitare me mijëra njerëz që kërkojnë strehim në objektet e UNRWA-s, ndërkohë që burimet po shpenzohen.

“Numri i njerëzve që kërkojnë strehim në shkollat tona dhe objektet e tjera të UNRWA në jug është absolutisht dërrmues dhe ne nuk kemi më kapacitet për t’u marrë me ta”, shtoi ai.

Ndryshe, ushtria izraelite u tha 1.1 milion njerëzve që të largohen nga Gaza veriore e populluar dendur, duke përfshirë qytetin e Gazës, dhe të zhvendosen në jug të rripit.

Por Kombet e Bashkuara thanë se udhëzimi do të shkaktonte “pasoja shkatërruese humanitare”. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...