15.4 C
Pec
E diel, 1 Tetor, 2023

Gërvalla: Kosova e angazhuar për bashkëpunim rajonal

Është mbajtur takimi i ministrave të Punëve të Jashtme të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP), në Mal të Zi. I njëjti është vlerësuar se shërben për bashkëpunim rajonal si dhe zhvillim të vendeve.

Pjesë e takimit në Budva ka qenë edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla. Ajo ka thënë se Kosova po angazhohet për bashkëpunim rajonal, stabilitet dhe zhvillim.

“Kemi një rrugë të gjatë përpara. Republika e Kosovës është këtu për t’u angazhuar në dialog serioz dhe për të përforcuar përkushtimin e Kosovës për bashkëpunim rajonal, stabilitet dhe zhvillim”, ka shkruar Gërvalla në Twitter.

Ndërsa, ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka thënë se përparimi i përshpejtuar në rrugën drejt Bashkimit Evropian duhet të jetë proces që sjell përfitime për njerëzit dhe përcakton të ardhmen për rajonin.

Lidhur me këtë takim ka shkruar edhe kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, duke thënë se po ndërtojnë ura bashkëpunimi me të gjithë fqinjët.

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...