16 C
Pec
E diel, 19 Maj, 2024

Gërvalla: Ndryshimi i kufijve mund të nisë një luftë në Ballkan

Ideja e shkëmbimit apo e ripërcaktimit të territoreve mund të çojë në një luftë të re në Ballkan, ka thënë kryediplomatja kosovare, Donika Gërvalla, teksa komentonte për gazetën ukrainase “European Pravda”, situatën në Kosovë dhe raportet e tensionuara me Serbinë.

Kryediplomatja nuk e sheh si zgjidhje shkëmbimin e territoreve, por, “punën jashtëzakonisht komplekse të integrimit” të komunitetit serb, është sipas saj alternativa.

“Ky plan nuk zgjidh probleme, por krijon të reja për të gjithë rajonin. Precedenti i ndryshimit të kufirit në Ballkan mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe mund të nisë një luftë të re”, ka thënë Gërvalla.

E për luftë foli edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, pikërisht në gazetën ukrainase, “European Pravda”.

Bislimi ka deklaruar se Kosova duhet të jetë gati për luftë, pasi kundër nesh, sipas tij, gjithmonë mund të nisë një sulm hibrid nga Serbia.

“Ne duhet të jemi gati për luftë. Po, një luftë konvencionale është e pamundur tani, pasi ne jemi të mbrojtur nga paqeruajtësit e KFOR-it. Megjithatë, siç ka treguar shembulli i Banjskës, një sulm hibrid gjithmonë mund të fillohet kundër nesh – dhe ne duhet të përgatitemi që kjo të ndodhë përsëri në çdo kohë”, ka deklaruar Bislimi. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...