15.7 C
Pec
E hënë, 25 Shtator, 2023

Gërvalla në vizitë zyrtare në Republikën e Çekisë

Kosova është e hapur ndaj mundësisë së mbajtjes së zgjedhjeve të reja në katër komuna veriore me shumicë serbe pas trazirave, por hapa të tjerë duhet të ndërmerren para kësaj, tha të martën ministrja e Jashtme kosovare Donika Gervalla-Schwarz, raporton agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters.

Dhuna është ndezur që kur autoritetet e Kosovës vendosën kryetarë komunash shqiptarë etnikë në zyrat e komunave pasi u zgjodhën me një pjesëmarrje prej vetëm 3.5%, duke zemëruar serbët që përbëjnë shumicën në rajon dhe që kishin bojkotuar zgjedhjet lokale.

Gervalla-Schwarz, duke folur pas takimit me ministrin e jashtëm çek në Pragë, tha se fundi i dhunës është kushti i parë për të konsideruar zgjedhje të reja.

“Po, ne jemi të hapur për zgjedhje në këto katër komuna, por për të pasur zgjedhje të reja duhen hapa në mes”, tha ajo.

Ajo tha se Kosovës i duhet gjithashtu “një angazhim nga Serbia se ata nuk do t’i kërcënojnë më qytetarët serbë të Kosovës që të mos marrin pjesë në zgjedhje”, duke shtuar se njerëzit nuk duhet ta ndjejnë kërcënimin e dhunës nga turma.

Përforcimet për forcën paqeruajtëse të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë këtë javë pas trazirave.

Kosova shpalli pavarësinë e njohur ndërkombëtarisht nga Serbia në vitin 2008, megjithëse u refuzua nga Beogradi. Serbët në veri të Kosovës po kërkojnë autonomi për rajonin e tyre sipas një marrëveshjeje të vitit 2013 që nuk është zbatuar.

Javën e kaluar, një ndihmës i U.S. Presidenti Joe Biden foli me kryeministrin kosovar Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq, duke e shtyrë Serbinë të tërheqë forcat e armatosura të stacionuara pranë kufirit dhe duke u kërkuar protestuesve të qëndrojnë paqësorë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...