9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Gjakova proteston me moton "Mos e prek kullën"! E pranishme edhe Mimoza

Dita e sotme në Gjakovë ka filluar me protestë për shkak pakënaqësisë qyetare ndaj ndërhyrjes që planifikohet të bëhet pranë kullës së Sylejman Vokshit. Me moton “Mos e prek kullën”, shoqëria civile bën thirrje që të mos ketë ndërtesa shumëkatëshe në afërsi të Kullës e cila është një pasuri historike e zonës.

Ekipi i Radio-portalit Njeshi ndodhet aty dhe raporton se në protestë është e pranishme edhe ish-kryetarja e Gjakovës, deputetja e Kuvendit të Kosovës Mimoza Kusari-Lila.

Sipas protestuesve nëse do të ndërtohen kulla shumëkatëshe, kjo ndërtesë historike rrezikon të shembet dhe të prishet.

Protesta u zhvillua para objektit të Kuvendit komunal të Gjakovës. Ju kanë drejtuar protestuesve përfaqësues nga Shoqëria civile e Gjakovës. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...