11.2 C
Pec
E hënë, 27 Shtator, 2021

Gjashtë zakone që e shkatërrojnë veturën

Ekspertët zbulojnë zakonet tona që mund të ndikojnë në performancën e veturës.

Nëse duhet të shkoni në një qendër shërbimi ose keni probleme me vozitjen shpejt pasi keni blerë një veturë, sigurohuni që i përkisni këtij grupi shoferësh me zakone të këqija.

Këto janë më të zakonshmet:

  1. Marshi i parë gjatë qëndrimit

Një zakon i tillë është vendosja e kutisë së shpejtësisë në marshin e parë kur ndalet, zakonisht në një semafor. Pastaj tufa duhet të shtypet, si dhe frenimi nëse makina është në një pjerrësi të lehtë. Sipas ekspertëve, kjo duhet të shmanget pasi susta në tufë nuk është krijuar për t’i bërë ballë një force të tillë për një kohë të gjatë dhe mund të konsumohet shumë më herët, përkatësisht mund të prishet. Ata rekomandojnë që të shtypni transmisionin dhe të përdorni frenat.

  1. Mbani dorën tuaj në transmision

Një zakon tjetër është të mbani dorën në kutinë e shpejtësisë kur ngisni dhe qëndroni. Ju nuk duhet ta bëni këtë pasi piruni i transmisionit shtyn edhe ingranazhin dhe kjo forcë e dëmton transmetimin. Ata ju këshillojnë të kapni për të vetëm kur duhet të ndërroni ingranazh.

  1. Injorimi i frenimit të parkimit

Edhe nëse jeni parkuar në një sipërfaqe të sheshtë, nuk ka asnjë arsye pse të mos përdorni frenin e parkimit. Shmangia e përdorimit të tij vë tërë peshën e automjetit tuaj në një copë të vogël metali që është në transmision, dhe quhet bllokimi i parkimit. Është një objekt me madhësinë e gishtit tuaj, kështu që mund të konsumohet lehtë për shkak të mbajtjes së kaq shumë peshe. Duke përdorur frenën e parkimit, ju do të shpërndani peshën në mënyrë të barabartë, e cila do t’ju lejojë të zgjasni më gjatë për komponentët e transmetimit.

  1. Kalimi i papritur nga prapa në shpejtësi

Imagjinoni këtë: të dilni nga një vend parkimi. Askund përreth jush, ju zhvendoseni në ingranazhe dhe ecni përpara. Tingëllon e njohur për ju? Ndërsa mund të mos ju duket diçka e keqe, një ndryshim i papritur i drejtimit mund të dëmtojë vërtet drejtimin e automjetit tuaj. Lejoni që makina të ndalet plotësisht para se të kaloni te e para nga e kundërta. Kjo është një sekondë më shumë se zakonisht, dhe do t’ju shpëtojë nga të gjitha problemet e ardhshme me motorin, transmisionin dhe boshtet, shkruan KP.

  1. Jepni gaz përpara se të nxehet motori

Lejoni që makina juaj të funksionojë pa probleme para se të shtypni gazin. Kjo lejon shpërndarje më të mirë të vajit përmes motorit dhe i jep motorit dhe vajit aftësinë për të arritur temperaturën e funksionimit. Shtrëngimi i pedalit të gazit nuk do të përshpejtojë procesin, por mund t’ju shkaktojë dëme që mund të shmangen lehtësisht. Mbytja e ftohtë shkakton ndryshime të papritura të temperaturës dhe krijon stres midis përbërësve të motorit të mbushur fort. Jepni motorit tuaj një minutë për t’u ngrohur dhe pastaj drejtohuni kudo që të shkoni.

  1. Mbajtja e frenimit në tatëpjetë

Ndonjëherë duhet të frenoni nëse vetura juaj po shkon drejt greminës shumë shpejt. Por duhet ta dini se kjo lëvizje bën që nxehtësia të grumbullohet në sistemin tuaj të frenimit, gjë që rrit rrezikun e mbinxehjes ose deformimit të disa përbërësve. Zgjidhja e këtij problemi është të kaloni në një ingranazh më të ulët. Dekompresimi natyral që ndodh më pas në veturë do ta mbajë atë me një shpejtësi të sigurt. Në atë mënyrë, frenat tuaja do të jenë shumë më efikase dhe nuk do të shpenzoni shumë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...