22.1 C
Pec
E shtunë, 23 Shtator, 2023

Gjatë fjalimit në OKB, Zelensky akuzon Rusinë për gjenocid dhe rrëmbim

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork e nisi duke thënë se Rusia po “armatizonte” mungesën globale të ushqimit dhe krizën e energjisë.

Ai tha se Moska po e bënte këtë me shpresën që disa ose të gjitha territoret e aneksuara të Krimesë, si  Zaporizhzhia, Luhansk, Donetsk dhe Kherson të njihen ndërkombëtarisht dhe ligjërisht si tokë ruse.

Zelensky më pas akuzoi Rusinë për rrëmbimin e fëmijëve ukrainas dhe për t’i mësuar ata që ta urrejnë Ukrainën.

“Ky është padyshim një gjenocid”, tha ai, raporton Skynews.

“Ne duhet të veprojmë të bashkuar për të mposhtur Rusinë, në mënyrë që OKB të mund të fokusohet në sfida të tjera globale”, shtoi presidenti ukrainas.

A po ashtu njoftoi planet për të pritur një samit global të paqes, duke i bërë një ftesë “të gjithë atyre që nuk tolerojnë asnjë agresion”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...