21.6 C
Pec
E hënë, 5 Qershor, 2023

Gjëja që duhet të bëni çdo mëngjes sipas dietologëve, për të humbur peshë më shpejt

Është natyra njerëzore të kërkojë rrugë të shkurtra, veçanërisht kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Por kërkimet shkencore e kanë bërë plotësisht të qartë se çelësi i humbjes së peshës afatgjatë nuk është të përkushtohesh ndaj një diete tepër kufizuese ose të shkosh në palestër çdo ditë. Ajo që është më efektive është të bësh ndryshime të vogla, të shëndetshme, të cilat janë më të lehta për t’u përmbajtur.

Nëse jeni mësuar të hani ushqime ultra të përpunuara, të ndryshoni menjëherë mënyrën e të ngrënit do të jetë rraskapitëse për ju. Ku duhet të filloni të bëni ndryshim? Është diçka që Gabbi Berkow, një dietologe e regjistruar dhe trajnere personale e certifikuar, dëgjon shumë nga klientët.

Në vend që të ndryshoni gjithçka menjëherë, provoni të filloni duke integruar një ose dy zakone të shëndetshme në rutinën tuaj të përditshme.

Ka dy zakone në veçanti që Berkow thotë se mund të jenë të dobishme për humbjen e peshës: lëvizja për të paktën 10 minuta çdo mëngjes dhe ngrënia e mëngjesit ose një rostiçeri me fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...