18.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Gjenden mbetjet e djegura të familjes mbretërore Maya

Në një piramidë të lashtë të tempullit Maya në Guatemalë, arkeologët zbuluan kohët e fundit kockat e djegura të të paktën katër të rriturve, të cilët me gjasë ishin anëtarë të një prejardhjeje mbretërore.

Djegia sinjalizoi një përdhosje të qëllimshme dhe potencialisht publike të mbetjeve të tyre, sipas hulumtimeve të reja, raporton CNN,.

Eshtrat ofrojnë një pamje të rrallë të shkatërrimit të qëllimshëm të kufomave në kulturën Maya për të përkujtuar ndryshimin dramatik politik.

Të gjitha mbetjet i përkisnin të rriturve dhe shkencëtarët identifikuan tre nga individët si meshkuj. Dy ishin midis 21 dhe 35 vjeç dhe një ishte midis 40 dhe 60 vjeç, raportuan studiuesit të enjten në revistën Antiquity.

Midis kockave kishte mijëra objekte të djegura – të tëra dhe në copa – duke përfshirë stolitë e trupit të bëra nga guri i gjelbër (minerale të gjelbër, duke përfshirë lodhin), varëse të bëra nga dhëmbët e gjitarëve, rruaza guaska, mozaikë dhe armë. Pasuria dhe bollëku i tyre la të kuptohej statusi mbretëror i njerëzve në varr./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...