5.9 C
Pec
E diel, 10 Dhjetor, 2023

Gjermania e gatshme të dërgojë ushtarë të tjerë në Kosovë

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” shkruan sot se pas britanikëve, Bundeswehr-i gjithashtu mund të rrisë numrin e tij të ushtarëve në Kosovë.

Mediumi raporton se “duke pasur parasysh situatën e tensionuar në Kosovë, përfaqësuesit e SPD-së, të të Gjelbërve dhe FDP-së janë në favor të forcimit të forcës paqeruajtëse të KFOR-it të udhëhequr nga NATO dhe po sugjerojnë dërgimin e forcave shtesë të Bundeswehr-it”.

“Gjermania, në konsultim me aleatët, duhet të kontrollojë shpejt nëse mandati i KFOR-it po përmbushet plotësisht dhe të dërgojë më shumë ushtarë në Kosovë”, tha për revistën “Spiegel”, politikani i Gjelbër, Anton Hofreiter, poashtu kryetar i Komitetit Evropian në Bundestag, në një deklaratë të lëshuar ditën e diel.

Anëtari i Bundestagut gjerman, Philip Krämer tha se Gjermania duhet të shqyrtojë gjithashtu shkallën në të cilën forcat shtesë të Bundeswehr-it mund të vihen në dispozicion brenda kornizës së mandatit aktual.

Aktualisht në Kosovë janë 85 ushtarë gjermanë

NATO njoftoi kohët e fundit një rritje të trupave të saj të KFOR-it pas rritjes së tensioneve midis Serbisë dhe Kosovës. Sipas një zëdhënësi të aleancës së mbrojtjes, rreth 600 ushtarë shtesë britanikë do të vendosen në Kosovë dhe aleatët e tjerë gjithashtu do të rrisin kontigjentet e tyre. Sipas “Spiegel”, Bundeswehr-i aktualisht ka 85 ushtarë të stacionuar në Kosovë. Mandati, i cili u zgjat për herë të fundit nga Bundestagu në maj, parashikon deri në 400 shërbime emergjente.

“Kështu që ka ende vend për përmirësim pa pasur nevojë të ndryshohet mandati,” tha për “Spiegel” Marie-Agnes Strack-Zimmermann ( FDP ), kryetare e Komitetit të Mbrojtjes në Bundestag. Komisioni i Mbrojtjes është duke e vëzhguar çështjen e Kosovës. “Pra, nëse bëhet e nevojshme, ne do të lëvizim më shumë atje.”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...