25.6 C
Pec
E diel, 16 Qershor, 2024

Gjermania: Na duhet një KFOR efektiv për uljen e përshkallëzimit të mundshëm veri

Ushtria gjermane do të vazhdojë prezencën në Kosovë dhe Bosnje edhe në të ardhmen. Parlamenti gjerman mbështet me shumicë dërrmuese zgjatjen e dy misioneve të Bundeswehrit në Ballkan. Përveç koalicionit semaforik, CDU dhe CSU u shprehën në favor për misionin e KFOR-it në Kosovë gjatë debatit fillestar, ka raportuar “aussiedlerbote”

Florian Hahn, zëdhënësi politik i mbrojtjes për partinë “Union”, shpjegoi. “Ne kemi nevojë për një KFOR efektiv për të ulur konfliktin e vazhdueshëm dhe përshkallëzimin e mundshëm në Kosovën veriore dhe kufirin serb”.

Ndërkaq, mbështetja për përfshirjen e Gjermanisë në misionin e BE-së Eufor Althea në Bosnje dhe Hercegovinë është miratuar edhe nga partia AfD.

Qeveria federale gjermane ka miratuar zgjatjen e të dy mandateve, të vendosura për t’u votuar në seancën e ardhshme të Bundestagut. “Ruajtja e paqes në këtë rajon, afër Gjermanisë, është një synim i vlefshëm”, sipas Sekretares Shtetërore të Mbrojtjes, Siemtje Moller (SPD).

Bundeswehr në Kosovë për një çerek shekulli

Detyra më e gjatë jashtë shtetit për Bundeswehrin është misioni i NATO-s në Kosovë, që zgjat mbi 25 vjet.

Një maksimum prej 400 forcash gjermane do t’i bashkohen KFOR-it në ruajtjen e rendit e paqes civile dhe sigurisë publike në vend. Megjithatë, Kosova kohët e fundit ka hasur në mosmarrëveshje me Serbinë fqinje. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...