15.1 C
Pec
E diel, 26 Mars, 2023

Gjermania, optimiste për takimin Kurti-Vuçiq

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë në një përgjigjje dërguar Radio Evropës së Lirë, kanë thënë se presin që në Ohër, më 18 mars kur pritet të takohen Kurti e Vuçiq, të ketë dakordim të palëve për ta zbatuar planin e bashkimit evropian, për të cilin Kurti u dakordua në Bruksel.

“Që kjo të ketë sukses, të dyja palët duhet të pajtohen të zbatojnë marrëveshjen”, thanë nga Ambasada gjermane në përgjigjen dërguar REL-it.

Sipas ambasadës, takimi i ri në Ohër, shënon një hap të rëndësishëm, drejt te tejkalimit të pengesave.

“Raportet e pazgjidhura mes Kosovës dhe Serbisë vazhdojnë të paraqesin pengesë. Takimi i ri i nivelit të lartë në Ohër shënon një hap të rëndësishëm drejt tejkalimit të kësaj pengese dhe avancimit në rrugën evropiane”, thanë nga Ambasada gjermane.

Kujtojmë se Kurti e Vuçiq, u pajtuan në Bruksel, për marrëveshjen e propozuar nga BE/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...