15 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Gjermania për sulmet kibernetike ruse të vitit 2023: Të papranueshëm dhe do të ketë pasoja

Gjermania ka thirrur një të dërguar të lartë rus lidhur me një seri sulmesh kibernetike që synojnë anëtarët e socialdemokratëve në pushtet dhe sektorin e saj të mbrojtjes dhe teknologjisë.

Sulmet e vitit 2023, në të cilat disa faqe interneti u hoqën jashtë linje në përgjigje të dukshme ndaj vendimit të Berlinit për të dërguar tanke në Ukrainë, i janë fajësuar një grupi hakerash të lidhur me inteligjencën ushtarake ruse, raporton The Guardian.

Ai shfrytëzoi një dobësi të panjohur atëherë në shërbimin e emailit Microsoft Outlook dhe, sipas zyrtarëve gjermanë, komprometoi serverët e kompanive të prekura.

“Sot mund të themi pa mëdyshje [se] mund t’ia atribuojmë këtë sulm kibernetik një grupi të quajtur APT28, i cili drejtohet nga shërbimi i inteligjencës ushtarake të Rusisë,” tha ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Australi.

“Me fjalë të tjera, ishte një sulm kibernetik rus i sponsorizuar nga shteti ndaj Gjermanisë, dhe ky është absolutisht i patolerueshëm dhe i papranueshëm dhe do të ketë pasoja.”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...