21.9 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

GJNP i përgjigjet kritikës së Blinken për fletarrestin e lëshuar për udhëheqësit izraelitë

Gjykata Penale Ndërkombëtare i është përgjigjur kritikave të Sekretarit Amerikan të Shtetit Antony Blinken, duke i thënë CNN’it se prokurori i GJNP-së ka kaluar “tre vjet duke u përpjekur të përmirësojë dialogun me Izraelin dhe të marrë informacione të rëndësishme për hetimet tona”.

Blinken kritikoi prokurorin e GJNP-së, Karim Khan për nxitimin për të aplikuar urdhër-arrest dhe “duke mos i lejuar sistemit ligjor izraelit një mundësi të plotë dhe në kohë për të vazhduar”.

“Megjithë përpjekjet e rëndësishme, (zyra e prokurorit) nuk ka marrë asnjë informacion që ka treguar veprim të vërtetë në nivel vendas për të adresuar krimet e pretenduara ose individët nën hetim,” tha GJNP.

“Prokurori gjithashtu nënvizoi vazhdimisht shqetësimet e tij në lidhje me respektimin e Izraelit ndaj ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ka theksuar publikisht se ai nuk ka parë ndonjë ndryshim të dukshëm në sjellje, pavarësisht deklaratave të tij të mëparshme”, ka thënë GJNP, raporton CNN./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...