14.7 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Gjukanoviq: Jam kundër politikës së Serbisë së Madhe

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar sot se në qëndrimet e tij nuk ka antiserbizëm, por është kundër politikës së Serbisë së Madhe dhe se ka marrëdhënie korrekte me presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

“Në Beograd nuk jetojnë vetëm anëtarët e familjes sime të gjerë, por edhe një numër i madh miqsh. Nuk shkoj atje sepse nuk ka pasur nevojë politike. E kam formuluar shumë qartë, nuk ka antiserbizëm me mua, nuk ka antiserbizëm në të gjithë Malin e Zi. Ne jemi miq të Serbisë”, tha Gjukanoviq për RTCG.

Ai theksoi se është “kundër politikës së Serbisë së Madhe, kur Serbia duhet të rregullojë jetën e serbëve jashtë Serbisë”, e cila, sipas tij, prish marrëdhëniet ndërshtetërore, dhe jo vetëm me Malin e Zi, i cili ka përvojë në këtë.

Duke folur për marrëdhëniet me presidentin e Serbisë, ai tha se është plotësisht korrekt, por se nuk është aq intim si më parë, para së gjithash për shkak të ndryshimit të kursit të Serbisë ndaj rajonit.

“Nuk e kemi heshtur kurrë. Në darkën në Jerusalem, diskutuam hollësisht këtë temë, pastaj temën e historisë së kishës në Serbi… Vazhdoi e njëjta politikë nga Beogradi dhe kjo çoi në një distancë të caktuar. Jo për armiqësi”, shtoi Gjukanoviq, i cili është kandidat në zgjedhjet për president të Malit të Zi të planifikuara për 19 mars./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...