7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Gjykata Kushtetuese vendos të rimbursoj pagat e shërbimit të jashtëm që u ulën me Ligjin e Pagave

Disa kategorive në Policinë e Kosovës nga shkurti i 2023-ës iu është ulur rroga pas hyrjes në fuqi të Ligjit të Pagave.Por në fundvit, Kushtetuesja gjeti shkelje në disa nene dhe e ktheu në plotësim.

Ani se ata morën shtesa tranzitore sa paga paraprake gjatë kësaj kohe, në sindikatë aktgjykimin e shohin të favorshëm në tri fusha.

Njësoj, këta 12 muaj u veprua edhe me disa kategori në sistemin e drejtësisë. E sektorit të shërbimit të jashtëm diplomatik, sipas Gjykatës Kushtetuese do t`u rimbursohen detyrimisht mjetet për kohën sa iu është zvogëluar paga.

Aktgjykimi i gjykatës më të lartë në vend, obligon ekzekutivin e legjislativin që brenda 6 muajsh, të miratojë ndryshimet e rekomanduara./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...