23.4 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Gjykata Ndërkombëtare në Hagë kërkon arrestimin e Netanyahut dhe liderit të Hamasit

Kryeprokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka aplikuar për urdhërarrest për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe liderin e Hamasit në Gaza, për krime lufte.

Karim Khan tha se kishte arsye të arsyeshme për të besuar se të dy burrat mbanin përgjegjësi penale për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit nga të paktën 7 tetori 2023.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe lideri politik i Hamasit, Ismail Haniyeh, shefi i tij ushtarak Mohammed Deif gjithashtu kërkohen për arrestim.

ICC, me seli në Hagë, ka hetuar veprimet e Izraelit në territoret e pushtuara për tre vitet e fundit – dhe së fundmi edhe veprimet e Hamasit.

Netanyahu kohët e fundit e quajti mundësinë që figura të larta të Izraelit t’i bashkohen listës së kërkuar të ICC-së “një zemërim me përmasa historike”.

“Tërheqja e paraleleve midis liderëve të një vendi demokratik të vendosur për të mbrojtur veten nga terrori i neveritshëm ndaj drejtuesve të një organizate terroriste të etur për gjak është një shtrembërim i thellë i drejtësisë dhe një falimentim i hapur moral”, pati shkruar Netanyahu në X.

Gjykatësit tani do të përcaktojnë nëse besojnë se provat janë të mjaftueshme për të lëshuar urdhërarreste.

Afati kohor mund të ndryshojë, me javë dhe madje edhe muaj që ndonjëherë kalojnë midis pikës në të cilën prokurori i ICC-së kërkon një urdhërarrest dhe gjyqtarët që vendosin për të. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...