7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Gratë viktima të luftës në BeH bëjnë kallëzim penal për glorifikimin e kriminelit Ratko Mlladiq në Vishegrad

Shoqata ‘Gratë viktima të luftës’ paraqiti një kallëzim penal kundër disa personave në Prokurorinë e Bosnjë dhe Hercegovinës (BeH) sepse, siç u tha, ata “kryen një vepër penale duke nxitur urrejtje kombëtare, racore dhe fetare, përçarje dhe intolerancë”, gjatë kremtimit të ditës antikushtetuese të Republikës Srpska (RS) në Vishegrad.

“Më 8 janar 2024, në prag të 9 janarit në orët e mbrëmjes në Vishegrad, në urën Mehmed Pashë Sokoloviq ku u kryen krime të shumta kundër boshnjakëve, vunë në dukje kapelen e oficerit të kriminelit të luftës Ratko Mlladiq, duke brohoritur emrin. të komandantit të kohës së luftës të Ushtrisë së RS, i cili u dënua me burgim të përjetshëm për gjenocid dhe krime të tjera”, thuhet në deklaratën e Shoqatës, të transmetuar nga Fena.

Në Asociacion theksojnë se gjatë së njëjtës ngjarje janë kënduar këngë “të cilat fyejnë dinjitetin e njerëzve të tjerë, duke bërë thirrje për urrejtje dhe intolerancë”, duke thënë se kanë dorëzuar një raport në Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Prokurorial të Bosnjës dhe Hercegovinës.

Shtohet se kallëzim penal është bërë kundër Novak Knezheviqit nga Vishegradi, i cili ka postuar një video për festën në YouTube, dhe kundër N.N. personat që organizuan, miratuan dhe nuk penguan tubimin në urën e Mehmed Pashë Sokoloviqit në Vishegrad.

Dita e RS-së u shënua me një ngjarje qendrore dhe paradë në Banja Luka, pavarësisht dy vendimeve të Gjykatës Kushtetuese të Bosnjë-Hercegovinës se 9 janari nuk mund të jetë një ditë entiteti sepse është festë fetare.

Republika Srpska shënoi një festë antikushtetuese me një paradë pavarësisht paralajmërimeve nga BE dhe SHBA

Festimi u organizua edhe në shumicën e qyteteve të tjera në Republikën Srpska.

Prokuroria e Bosnjë-Hercegovinës njoftoi më herët se po monitoron të gjitha ngjarjet që mund të kenë elemente të veprave penale, kur bëhet fjalë për përkujtimin e 9 janarit.

Më 10 janar, Ambasada e SHBA-së në Bosnjë dhe Hercegovinë dënoi disa shpërthime nacionaliste, duke përfshirë glorifikimin e kriminelëve serbë të luftës në Vishegrad.

Më parë, OHR vlerësoi se “incidentet shqetësuese u nxitën nga një diskurs nacionalist gjithnjë e më i theksuar, duke përfshirë shënimin antikushtetues të 9 janarit si Ditën e Republikës Srpska”.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...