13.2 C
Pec
E enjte, 23 Maj, 2024

Greqia do të abstenojë në kërkesën e Kosovës për KiE, thotë kryediplomati grek

“Siç kemi bërë në të kaluarën në raste të ngjashme, Greqia do të abstenojë nga ky votim. Me fjalë të tjera, nuk do të mbështesë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës për arsye politike”.

Këtë e ka bërë të ditur Giorgos Gerapetritis duke folur për radion greke “KanaliEna”, teksa ka nënvizuar se “Greqia mbetet parimore në politikën e saj të jashtme”.

“Ne do të vazhdojmë në këtë logjikë parimore, inkurajojmë diskutimin ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, duam zgjidhje paqësore të dallimeve, por varet edhe nga vullneti i palëve për t’u lidhur me të drejtën ndërkombëtare”, tha ndër të tjera Gerapetritis

Votimi nëse Kosova do të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës do të mbahet majin e ardhshëm nga Komiteti i Ministrave të Këshillit Evropian. Këshilli përbëhet nga ministrat e jashtëm të 46 vendeve anëtare, duke përfshirë vendet që nuk e kanë njohur zyrtarisht pavarësinë e Kosovës.

Pak ditë më parë, Komiteti Politik dhe Demokraci i Këshillit të Evropës dha dritën jeshile, duke miratuar raportin e raportueses Dora Bakoyannis, e cila argumentonte se Kosova i ka përmbushur kushtet për anëtarësim. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...