4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Guterres: Mungesa e progresit në dialogun Kosovë-Serbi rrit rrezikun e tensioneve të mëtejshme

Komandanti i ri i KFOR-it, Ozkan Ulutaš, ka realizuar vizitën e tij të parë në Beograd pas ardhjes në krye të misionit.

Atje ai është pritur nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, Milan Mojsiloviq, me të cilin, siç u tha nga njoftimi i lëshuar nga ushtria serbe, folën për situatën e sigurisë në Kosovë pas sulmit terrorist të Banjskës, si dhe “për aktivitetet që mund të ndërmerren për përmirësimin e paqes dhe sigurisë në Kosovë”.

Mojsiloviq theksoi se “ushtria serbe, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe Marrëveshjen Teknike Ushtarake, e njeh KFOR-in si formacionin e vetëm legjitim të armatosur në Kosovë dhe shprehu pritjen që forcat ndërkombëtare të sigurisë të marrin masat e nevojshme, hapa për të de-përshkallëzuar situatën dhe për të mbrojtur trashëgiminë kombëtare, kulturore-historike dhe fetare serbe”.

“Shefi i Shtabit të Përgjithshëm theksoi rëndësinë e bashkëpunimit në të gjitha nivelet e vendosura ndërmjet Forcave të Armatosura të Serbisë dhe KFOR-it për ruajtjen e sigurisë dhe parandalimin e krizave, me zbatimin e plotë dhe të paanshëm të mandatit të dhënë KFOR-it me rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, thuhet më tej në komunikatën për këtë takim./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...