15.1 C
Pec
E premte, 31 Mars, 2023

Haga lëshon urdhër arrest ndaj Putinit për krime lufte në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka nxjerrur urdhër arrest për presidentin rus, Vladimir Putin, të premten.

Putini po akuzohet përgjegjës për krime lufte në Ukrainë, raporton Reuters.

Kujtojmë se Moska vazhdimisht ka mohuar akuza të tilla, për krime lufte ndaj fqinjit të saj, Ukrainës.

Urdhër arresti ndaj Putinit bazohet edhe në dyshime për dëbim të paligjshëm të fëmijëve dhe transferim të paligjshëm të njerëzve nga territori i Ukrainës në Federatën Ruse.

Sulmin e paprovokuar në Ukrainë, Putini e filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...