14.7 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Hakohen radiot, miliona rusëve iu tha që të nxitonin drejt vendstrehimeve për shkak të një sulmi me raketa

Miliona rusëve iu tha sot që të nxitonin drejt vendstrehimeve për shkak të një sulmi të menjëhershëm me raketa.

Por ky nuk ishte një paralajmërim i rregullt, por ndodhi pasi stacionet e radios u hakuan, shkruajnë mediat e huaja.

Sipas tyre, mesazhi i urgjencës erdhi në shumë stacione në qytete në të paktën katër zona kohore në Rusi.

Duke ndërprerë programet me një sirenë, paralajmërimi mashtrim pretendonte: “Po shpallet një alarm ajror. Të gjithë, shkoni menjëherë në vendstrehime. Vëmendje! Vëmendje! Ekziston një kërcënim për një sulm me raketa”.

Ndër qytetet e prekura ishin Belgorod, Stary Oskol, Ufa, Kazan, Novouralsk, Novosibirsk, Pyatigorsk, Tyumen, Voronezh, Nizhny Novgorod dhe Magnitogorsk si dhe një numër vendesh në rajonin e Moskës.

Disa autoritete lokale fajësuan Ukrainën për këtë “sulm hakerësh”, por është e paqartë se nga erdhi ai.

Ministria ruse e emergjencave tha: “Një sulm hakerësh në serverët e disa stacioneve të radiove komerciale në disa rajone të vendit rezultoi në transmetimin e informacionit në lidhje me një alarm të supozuar për sulm ajror dhe kërcënimin e një sulmi raketor”.

“Ministria ruse e emergjencave raporton se ky informacion është i rremë dhe nuk korrespondon me realitetin”.

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...