7 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Haliti: Saksionet e BE-së mund të jenë problem për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Deputeti i PDK-së, njëherit anëtar i Komisionit për Punë të Jashtme, Xhavit Haliti ka shprehur dyshime që anëtarësimi mund të ndodhë derisa Kosova është e sanksionuar nga Bashkimi Evropian.

“Problem i madh është tani sanksionet që ia kanë vendos Kosovës dhe nuk e di Kosova me sanksione a mund të kalojë kjo çështja e pranimit të Kosovës në Këshillin e Evropës. Jam i dyshimtë që mund të bëhet, megjithatë unë do të kisha pas dëshirë shumë që Kosova të bëhet anëtare e Këshillit të Evropës sepse hapet një derë e mirë, e duhur edhe për mbrojtjen e të drejtave të njeriut edhe për disa çështje të tjera të rëndësisë së veçantë që janë në interes të Kosovës”, është shprehur Haliti.

Kurse, thotë se si komision nuk kanë të dhëna konkrete se çfarë konkretisht është duke ndodhur tani për tani.

“Ne si komision nuk kemi të dhëna konkrete as nuk kemi ndonjë raportim të cilin e ka bërë delegacioni sepse ata zyrtarisht do të duhej me raportu në mënyrë paralele edhe Komisionit për Punë të Jashtme por ata i bëjnë raportim Kryesisë së Kuvendit dhe Kryesia e Kuvendit nuk e ka shpërndarë asnjëherë raportin e delegacionit nëpër komisionet përkatëse në parlamentin e Kosovës”, ka shtuar ai.\Njeshi\

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...