27.8 C
Pec
E martë, 18 Qershor, 2024

Hamasi thotë se i përgjigjet ‘pozitivisht’ planit të Biden për armëpushim në Gaza

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, i ka kërkuar Hamasit të pranojë një marrëveshje të re paqeje që ai tha se Izraeli e ka vënë në tryezë.

Marrëveshja ofroi një armëpushim të përhershëm dhe tërheqje izraelite nga Gaza në këmbim të lirimit të të gjithë pengjeve dhe rindërtimit afatgjatë të enklavës së shkatërruar.

Në reagim, Hamasi, grupi militant palestinez, lëshoi ​​një deklaratë të premten në mbrëmje, duke thënë se “e konsideron pozitivisht” fjalimin e Biden në lidhje me “një armëpushim të përhershëm, tërheqjen e forcave izraelite nga Gaza, rindërtimin dhe shkëmbimin e të burgosurve”.

Faza e parë e planit të sapo shpallur të Biden ishte e ngjashme me një plan që ishte negociuar në Katar dhe Kajro për muaj të tërë, por ishte dështuar kryesisht për shkak të mosmarrëveshjeve themelore midis Hamasit mbi Izraelin nëse armëpushimi do të ishte i përhershëm, shkruan The Guardian.

Edhe pse kushtet e marrëveshjes së re u përcaktuan nga Biden, ai vazhdimisht e përshkroi atë si një propozim izraelit.

Megjithatë, ai e bëri të qartë se ishte i vetëdijshëm se do të kishte rezistencë të konsiderueshme ndaj tij nga e djathta izraelite, duke përfshirë anëtarët e djathtë të koalicionit qeverisës.

Një deklaratë e lëshuar nga zyra e Benjamin Netanyahu këmbënguli se Izraeli do të vazhdojë të luftojë derisa të arrihen qëllimet e vendit, duke përfshirë “eliminimin e aftësive ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit”.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...