5.4 C
Pec
E enjte, 18 Prill, 2024

Haradinaj falënderon Britaninë për kundërshtimin e idesë së ndryshimit të kufijve të Kosovës

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka falënderuar Qeverinë Britanike, për kundërshtimin e idesë për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se n”ë debatin e sotëm për Kosovën në Parlamentin Britanik, Ministri për Evropë Sir Alan Duncan e cilësoi si tejet të rrezikshëm për Ballkanin, debatin për ndryshimet e kufijve, që do të shfrytëzohej si presedan nga palët e treta”.

Postimi i plotë i Haradinajt:

“Mirënjohës dhe falënderues për çasjen konsistente të Qeverisë së Britanisë së Madhe ndaj idesë luftënxitëse e destabilizuese të ndryshimit të kufirit të Kosovës me Serbinë, si pjesë e marrëveshjes gjithëpërfshirëse me shtetin fqinj. Në debatin e sotëm për Kosovën në Parlamentin Britanik, Ministri për Evropë Sir Alan Duncan e cilësoi si tejet të rrezikshëm për Ballkanin, debatin për ndryshimet e kufijve, që do të shfrytëzohej si presedan nga palët e treta.

Kufijtë në Ballkan nuk janë perfekt, dhe lëvizja e tyre është shumë e ndjeshme dhe e rrezikshme. E përsëris se Kosova është e interesuar për marrëveshje me Serbinë, e cila do të rezultojë me njohje reciproke brenda kufijve aktual të 17 shkurtit 2008”, ka shkruar Haradiaj.

Deklarata e Haradinajt vjen pas një debat për Kosovën është zhvilluar sot në Parlamentin britanik, ku ka folur edhe Ministri për Evropë, Sir Alan Duncan.

https://www.facebook.com/RamushHaradinajOfficial/photos/a.228559177268504/1090467664410980/?type=3&theater
]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...