16.7 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Haradinaj kujton heroin Fadil Nimani: ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar heroin e kombit Fadil Nimani në përvjetorin e rënies.

Haradinaj ka thënë se ai u dallua për guximin dhe trimërinë në fushëbeteja.

“Që nga organizimet e para të luftës çlirimtare, bashkëluftëtari im, Heroi i Kosovës Fadil Nimani u dallua për guximin dhe trimërinë nëpër fushëbeteja. Ai ishte i pari në rezistencë e aksione, kudo që e kërkonte nevoja. Do të kujtohet ndër breza për atdhedashurinë dhe qëndresën e palëkundur”, ka thënë Haradinaj.

Haradinaj ka kujtuar edhe masakrën e Lybeniqit dhe të rënët e fshatit Kamenicë.

“Po sot, kujtojmë 26-vjetorin e masakrës në Lybeniq, ku u ekzekutuan anëtarë të familjes Hamzaj, Alimehaj e Gogaj. Më 25 maj 1999, në kodër të fshatit Kamenicë, në luftë fyt për fyt me armikun, ranë heroikisht bashkëluftëtarët e mi; Fetah Selca, Ardian Kelmendi, Islam Berisha dhe Muharrem Kelmendi, e në Kotradiq, Arsim Ramaj. Asgjë më shumë se liria e popullit të Kosovës nuk e shpërblen gjakun e të rënëve për liri.

I përjetshëm kujtimi për ta!”, është shprehur Haradinaj./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...