15.7 C
Pec
E hënë, 25 Shtator, 2023

Haradinaj: Zgjidhja e vetme është rrëzimi i qeverisë

Para se të nisë seanca e Kuvendit të Kosovës për mediat ka folur kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj.

Haradinaj ka thënë Kosova po i vuan gabimet e bëra nga Kurti dhe se zgjidhja e vetme është rrëzimi i qeverisë, për çka shtoi se i kanë votat e deputetëve për të nisur mocionin.

“Institucionet e Kosovës i kanë bërë tri gabime, të cilat po i vuajmë pasojat. Gabimi i parë se nuk u dakorduan me propozimin amerikan për tabelat dhe pastaj me mbet në kujdestari veriu gjatë gjithë procesit të dialogut, në kujdestari të amerikanëve. Gabimi i dytë ishte insistimi apo nxitimi për të mbajtur zgjedhje, duke mos e pasur pjesëmarrjen e garantuar të gjithëve. I treti, ishte gabim sikurse e dimë, kryetarët që kanë marrë aq pak vota nuk kualifikohen mirëfilli si kandidate të mirëfilltë. Edhe zgjidhja me i kryet funksionet e veta në objekte alternative për një kohë ishte e mençme. Gaboi kryetari i qeverisë kur insistoi t’i vendos ata me forcë policore në objekte. Të tri këto gabime u shfrytëzuan shumë mirë prej Serbisë,” ka thënë ai.

Kreu i AAK-së ka thënë se Kosova në një mënyre i ka pranuar kërkesat e ndërkombëtareve për situatën në veri.

“Tri kërkesat që janë paraqitur, në një mënyrë jam pranuar prej Kosovës. Siç edhe e dimë, veç është paralajmëruar edhe nga presidentja edhe nga kryeministri për mbajtjen e zgjedhjeve më veri. Ashtu siç është pranuar edhe mundësia e heqjes së njësive speciale nga objekte të komunës ku duhet të qëndrojnë në veri. Njëkohësisht edhe pranimi nga Qeveria e Kosovës për pranimin e krejt marrëveshjeve të mëhershme, si në marrëveshjen e Ohrit, paraprakisht edhe në marrëveshjen e Brukselit. Mendoj se këto tria janë çështje të dakorduara, veprimet e mëtejme të qeveria duhet të ndodhin tash, në kohë.” ka thënë ai.

Tutje Haradinaj ka shtuar, se ka pakënaqësinë dhe brenda LVV, për çka beson se edhe disa deputetë të partisë në pushtet do i bashkoheshin mocionit për rrëzimin e qeverisë.

“Mocioni është zgjidhja e duhur, është demokraci dhe kjo do të ishte me siguri e dobishme për gjithë spektrin politik, përfshirë edhe shumicën, për pozitën. Janë votat, opozita e ka numrin e nevojshëm për të iniciuar mocionin, por po ashtu ka plot deputetë në Kuvendin e Kosovës që nuk pajtojnë me këto tejkalimet e panevojshme të kryetarit të qeverisë”./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...