4.1 C
Pec
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Haxhiu viziton 11-vjeçaren që u dhunua vitin e kaluar në Prishtinë

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka vizituar të hënën 11-vjeçaren e cila ishte dhunuar vitin e kaluar nga pesë persona në Prishtinë, e cila aktualisht gjendet në strehimoren e sigurisë së lartë.

Këtë vizitë Haxhiu e ka zhvilluar si koordinatore nacionale kundër dhunës, për ta parë nga afër rastin, kanë bërë të ditur nga Ministria e Drejtësisë.

Në gusht të vitit të kaluar është raportuar që 11-vjeçarja është dhunuar në dy raste të ndryshme. Ajo ka qenë viktimë e dhunimit nga pesë persona në muajin gusht, e më pas është bërë e ditur që viktima është dhunuar dhe trafikuar edhe gjatë muajit qershor, për çka janë arrestuar gjashtë persona të tjerë.

Muajin e kaluar Rrjeti i Grave të Kosovës ka njoftuar se viktima është dhunuar përsëri në strehimoren e sigurisë së lartë nga një vajzë e mitur.

Ky rrjet e ka akuzuar institucionin për dështim dhe neglizhencë, për çka nga Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar shkarkim të stafit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...