11.1 C
Pec
E premte, 12 Prill, 2024

Heqja e shenjave në çirilicë në veri, ministri Aliu: Do t’i largojmë në krejt territorin e Kosovës

Ministri i Mjedisit dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka shkruar se sot si ministri kanë marrë përsipër që në Veri të vendit dhe në territorin e Kosovës të hiqen të gjitha shenjat serbe të komunikacionit që janë të shënuara në çirilicë.

Ato Aliu ka thënë se do të zëvendësohen me shenja zyrtare të vendbanimeve konform ligjeve të Kosovës.

Si MMPHI kemi marrë përsipër që në veri dhe në tërë territorin e Kosovës, të largojmë të gjitha shenjat serbe të komunikacionit që janë në qirilicë, duke zëvendësuar me shenjat zyrtare të vendbanimeve konform ligjeve të Kosovës.

Do të vazhdojmë edhe ditëve në vijim deri në zëvendësimin e të gjitha shenjave”, ka shkruar Aliu./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...