20 C
Pec
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Hera e parë dhe e vetme, çfarë ndodhi kur ushtria amerikane gjuajti një predhë bërthamore

Ushtria amerikane testoi me sukses një top atomik saktësisht 69 vjet më parë të martën. Kjo ishte hera e parë dhe e vetme që ushtria amerikane qëlloi një armë bërthamore nga një prej topave të mëdhenj, sipas Ushtrisë.

Gjatë Luftës së Ftohtë, ushtria amerikane zhvilloi shumë mënyra për të përdorur shkatërrimin bërthamor mbi një armik, duke përfshirë një artileri të tërhequr të ndërtuar në fillim të viteve 1950 që mund të gjuante një raund bërthamor të mbushur me aq fuqi shpërthyese sa bomba atomike që shkatërroi Hiroshimën më pak se një dekadë më parë

Arma e rëndë e motorizuar M65 e ushtrisë 280 mm, pjesa më e madhe e artilerisë e lëvizshme e ndërtuar ndonjëherë në SHBA, u bazua në armën e rëndë hekurudhore Krupp K5 të Gjermanisë naziste, një armë shkatërruese me zjarr indirekt e anëtarëve të shërbimit aleat që luftonin në Itali gjatë Luftës së Dytë Botërore të quajtur “Anzio Annie .”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...