13.1 C
Pec
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Hoti: Paga mesatare në sektorin publik 35% më e lartë se në atë privat

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avduallah Hoti, në diskutim e sipër për pagën minimale në sektorin privat e publik, tregoi disa Statistika që siç tha ai janë zyrtare dhe janë marrë nga Agjencia e Statistikave të Kosovës

Hoti tha se në Kosovë paga mesatare në sektorin publik është 35% më e lartë se sa në sektorin privat. E sa për pagën minimale, Hoti tha se sektori publik ka pagën 100% më të lartë se sektori privat.

“Statistikat nga trusti pensional ka 700 veta më pakë kontribuues se sa në vitin 2017. Gjithashtu, paga mesatare në sektorin publik është 35% më e lartë se sa në sektorin privat. Kjo është anomalia më e madhe që mundet me ekzistu në një ekonomi tregu. Ne presim që pagat në sektorin publik me qenë të njëjta ose pak më të ulëta se sa sektori privat. Kjo diferencë ka qenë edhe në të kaluarën, por është përkeqësuar me kalimin e viteve, më parë diferenca ka qenë vetëm 17%” tha deputeti Hoti

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...